Deníky Ondřeje Sekory 1944–1945


Ondřej Sekora

Ondřej Sekora byl nejen výtečný kreslíř, ale i statečný chlap!

Ondřej Sekora byl nejen výtečný kreslíř, ale i statečný chlap! Ondřej Sekora, nezaměnitelný spisovatel a ilustrátor knih pro děti i dospělé, jeden ze zakladatelů českého komiksu, byl nucen na základě nacistických zákonů nastoupit na konci války do pracovního tábora v Německu. Později se k této neblahé epizodě svého života nerad vracel, ale za pobytu v pracovních lágrech v letech 1944 a 1945 si psal deník slovem i obrazem. Vzniklo tak jedinečné svědectví z méně známých pracovních táborů v Klein Steinu a Osterode, jedinečné právě v propojení Sekorových satirických kreseb s věcnými záznamy života v táboře, který si autor zpestřoval humornými poznámkami a glosami. Právě oba deníky, které vycházejí knižně poprvé, jsou klíčem k Sekorově poválečnému levicovému postoji, k jeho snaze distancovat se od své prvorepublikové minulosti i k jeho rostoucímu odporu k jakémukoli násilí. Civilnost a všednost Sekorových záznamů je někdy téměř šokující, někdy úsměvná (Jeden kolega, když se kritizovaly větrné latríny, se zanícením se rozpovídal: „Páni, až bude po válce, tak si vezmu asi pět cigaret, půjdu doma na záchod, a budu tam sedět celou hodinu!“), a mezi řádky tak i po mnoha letech vysvítá Sekorův chlapský a nepateticky odvážný postoj.
Více
599 Kč Doporučená cena
V prodeji

Detailní informace

Počet stran 160
Datum vydání 13.06.2016
Formát 235x210 mm
Hmotnost 1,114 kg
Jazyk čeština
Ilustrátor Ondřej Sekora
EAN 9788025905463
Věk od 12
Typ Kniha
Vazba brožovaná lepená s chlopněmi

Video

Recenze

Monika Zavřelová

MF Dnes - Sekora za války

„...Sekora díky své pečlivosti nabízí jedinečný vhled do života v táboře, který se až paradoxně snaží popisovat s laskavostí. Tématům násilí a válečných hrůz se nevyhýbá, ale asi úmyslně jim nedává tolik prostoru. Nevědomky se tak představuje jako opravdu statečný muž... Nevyhýbá se ani humoru, vzhledem k situaci černému..."

Autor

Ondřej Sekora

Ondřej Sekora

Výrazný český ilustrátor, grafik a autor dětských knížek proslul díky svému zápalu pro entomologii. Hmyz byl Sekorovou láskou a když v roce 1927 vznikla figurka Ferdy Mravence, byla do značné míry autobiografická. O necelých deset let později přibyl ještě brouk Pytlík. Za okupace byl vězněn v pracovních táborech – i tam kreslil a psal, se spoluvězněm Oldřichem Novým hráli maňáskové divadlo. Po válce Sekora pracoval jako redaktor a v roce 1949 spoluzakládal Státní nakladatelství dětské knihy, předchůdce dnešního Albatrosu. Mezi jeho nejpopulárnější knihy patří Knížka Ferdy Mravence, Trampoty brouka Pytlíka nebo Kronika města Kocourkova.

Zobrazit profil autora