Jiříkovy starosti o minulost


Jan Faktor

Román o dospívání v divoké době

Román o dospívání v divoké době Hlavní hrdina Jiřík, alter ego autora, vyrůstá v Praze padesátých a sedmdesátých let v domácnosti, které vládnou ženy. V příběhu hraje velkou roli nejen politika a osud Jiříkovy židovské rodiny, ale i jeho bouřlivé dospívání. Realita románu má silně autobiografické rysy. Kniha však nabízí mnohem více než jen řadu absurdních historek: díky fabulačnímu umění autora a jeho sebeironii mutují často i následky zážitků holocaustu jeho příbuzných do neobvyklých grotesek. Román vyšel původně německy a byl dokonce nominovaný na prestižní Německou knižní cenu. Pro české vydání text ve spolupráci s předkladatelem Radovanem Charvátem výrazně upravil. Generační výpověď o normalizační době je svým zpracování i v rámci české literatury naprosto ojedinělá. Román Jiříkovy starosti o minulost začal Jan Faktor psát už v roce 1986 – tenkrát ještě jako experimentálně strukturovanou prózu; v devadesátých letech se k textu sice vrátil, v původní podobě jej ale nikdy nedokončil. Znovu na něm začal pracovat už německy v letech 2003–2004; román nakonec vyšel v roce 2010 a setkal se v Německu s velkým zájmem veřejnosti i literární kritiky. Byl nominován na Cenu Lipského veletrhu a také prestižní Německou knižní cenu. Český překlad pořídil Radovan Charvát v úzké spolupráci s autorem, který text pro české vydání zároveň výrazně upravil.
Více
399 Kč Doporučená cena
Nedostupné

Detailní informace

Žánr román
Počet stran 496
Ke stažení pdf Ukázka.pdf
Datum vydání 27.04.2015
Formát 130x200 mm
Hmotnost 0,574 kg
Jazyk čeština
Číslo dílu 1
EAN 9788025900918
Věk od 15
Typ Kniha

Video

Autor

Jan Faktor

Jan Faktor

Jan Faktor se narodil v Praze. Po dokončení dálkového studia na VŠE se roku 1978 vystěhoval za svou ženou do východního Berlína. Tam zprvu pracoval jako vychovatel v evangelické školce, poté až do pádu berlínské zdi jako pomocný zámečník. Psal v té době především experimentální texty, od roku 1985 už jen v němčině. V NDR vycházel v undergroundových publikacích, účastnil se čtení v bytech, neoficiálních galeriích a církevních obcích. Od roku 1991 se věnuje jen literatuře, vyšly mu tři další sbírky, v druhé polovině devadesátých let začal psát prózu. Rukopis jeho druhého románu Schornstein byl v roce 2005 vyznamenán známou cenou Alfreda Döblina; román Jiříkovy starosti o minulost vyšel v roce 2010 a sklidil příznivý ohlas jak u čtenářů, tak i u literární kritiky. Za své dosavadní dílo obdržel Jan Faktor v roce 2010 Cenu Candida.

Zobrazit profil autora

Albatros Media newsletter

Zajímá Vás, jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlášením k odběru našich e-mailových novinek souhlasíte se zpracováním osobních údajů.