Pestrá řada se rozrostla o švédský román Na ostří jazyka

Knižní novinky

Pestrá řada soudobé prózy z celého světa má další, v pořadí již šestadvacátý přírůstek. Je jím švédský román Na ostří jazyka.

Román Na ostří jazyka se ve Skandinávii setkal s nadšeným přijetím čtenářů i odborné veřejnosti a získal nejprestižnější švédské literární ocenění - Augustovu cenu za nejlepší beletristické dílo roku 2016.

„Je mi třicet šest let a hledám muže. Něžného, ale zase ne moc.” Tak zní inzerát Ellinor, která se rozhodne učinit přítrž svým neúspěšným pokusům o vztah. Seznámí se s literárním kritikem Calistem, s nímž neváhá jít hned do postele. Za to, co jí vzápětí provede, se mu pomstí spálením jediného exempláře rukopisu „Na ostří jazyka“. Jeho autorem je Max Lamas, kontroverzní stárnoucí spisovatel, který hledá ženu schopnou mluvit jedenácti jazyky stejně jako on. Když na scénu vstoupí třetí hlas patřící zkrachovalé italské šlechtičně Lucrezii, vrhne to na ostatní úplně nové světlo.

Román o psaní románu je břitkou, svěžím stylem podanou satirou mezilidských vztahů, vzájemné komunikace a rovnoprávnosti pohlaví. Čtenář přitom neustále balancuje na hraně, kde každé slovo může být fatální. Díky nesmlouvavé přímočarosti podání, podmanivému stylu a karikovaným postavám se román řadí k nejpozoruhodnějším dílům současné světové feministické literatury.